دی ۱۳, ۱۳۹۴ / اخبار برنامه‌ها تیتر

روز کاندیداتوری روزنامه ها

Firefox_Screenshot_2016-01-03T12-24-59.740Zمدیران مسئول دو روزنامه اصلاح‌طلب، روز گذشته با مشایعت جمعی از مدیران مسئول دیگر روزنامه‌ها و سایت‌های خبری، برای ثبت‌نام در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در محل ستاد انتخابات کشور حاضر شدند.

محمدعلی وکیلی مدیرمسئول روزنامه ابتکار و الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه‌های اعتماد و تعادل دیروز به وزارت کشور رفتند تا برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس دهم نام‌نویسی کنند. در حالی که جمعی از همکاران صنفی این دو کاندیدای انتخابات مجلس، برای همراهی با آن‌ها به وزارت کشور رفته بودند، مسئولان ستاد انتخابات کشور از ورود مدیران رسانه‌ها به محل ثبت‌نام جلوگیری به عمل آوردند و با وجود پیگیری‌های فراوان این جمع نتوانستند همکاران خود را همراهی کنند. رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق، وصال مدیرمسئول روزنامه شهروند، بختیاری مدیرمسئول روزنامه دنیای اقتصاد، مظفری مدیرمسئول روزنامه آفتاب یزد، تقی‌پور مدیرمسئول روزنامه جهان اقتصاد، یزدانی مدیرمسئول روزنامه عصر اقتصاد، سعدی مدیرمسئول روزنامه جهان صنعت، نکویی مدیرمسئول روزنامه قانون، بربریان مدیرمسئول سایت خبری اعتدال، حیدری مدیرمسئول سایت خبری رویداد ۲۴ و کرمی سردبیر روزنامه فرهیختگان از جمله مدیران رسانه‌ای بودند که برای همراهی با وکیلی و حضرتی به وزارت کشور رفتند.

می‌خواهیم در بالا بردن مشارکت حداکثری نقش داشته باشیم
محمدعلی وکیلی، مدیر مسئول روزنامه ابتکار پس از ثبت‌نام در انتخابات مجلس دهم در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این پرسش که علت حضور و ثبت‌نامش در انتخابات چیست، گفت: هر کسی در شرایط فعلی در خودش صلاحیت می‌بیند که با حضورش بتواند به مشارکت حداکثری کمک کند، به نظر من وظیفه دارد در انتخابات ثبت‌نام کند. وی افزود: رهبر معظم انقلاب پس از انتخابات سال ۸۸ فرمودند شیرینی این انتخابات به مشارکت حداکثریش بوده است. مشارکت حداکثری همواره مطالبه مقامات عالی نظام بوده و البته باعث بیمه شدن نظام و ارتقاء جایگاه نظام است و اکنون هم ایران در شرایطی است که این انتخابات ۹۴اسفند برایش نقش رفراندوم دارد. بنابراین هر چقدر که مشارکت انتخابات امسال بالاتر باشد دستاوردش برای کشور و نظام بیشتر خواهد بود. وکیلی ادامه داد: ما هم فکر می‌کنیم که می‌توانیم نقشی ولو کم در بالا بردن مشارکت حداکثری داشته باشیم و به همین جهت حضور پیدا کردیم. مدیر انجمن روزنامه‌های غیردولتی ایران یادآور شد: البته مطالبه جامعه هم این است تا چهره‌های جدیدی را در عرصه سیاست ببینند و این هم مزید بر علت بود. مضافاً بر اینکه مطالبه اقشار دانشجویی، دانشگاه‌ها و اقوام مختلف بر این بود که من حضور پیدا کنم. وی اضافه کرد: مطالبه جامعه رسانه‌ای این بوده که ما حضور پیدا کنیم و امروز هم مشایعت قابل توجه مدیران مسئول و همراهی شان با بنده و آقای حضرتی مهر تاییدی بود بر این تقاضا و مطالبه و البته نشان از بلوغ جامعه رسانه‌ای و اهمیت صنفی آنهاست. مطالبه جامعه رسانه‌‌ای این بوده که بنده و آقای حضرتی حضور داشته باشیم. آن‌ها بر ما منت گذاشتند و ما هم حضور پیدا کردیم و امیدوار هستیم این حضور باعث بالارفتن شور انتخاباتی و ارتقای جایگاه مجلس شود. وی تاکید کرد: ویژگی اصلی مجلس آینده، رسانه‌ای بودن آن است، قطعا مجلس آینده رسانه‌ای خواهد بود.

به دنبال ایجاد فضای بهتر برای کار رسانه‌ای
الیاس حضرتی، مدیرمسئول روزنامه‌های اعتماد و تعادل نیز پس از ثبت‌نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جامعه رسانه‌ای ما آن قدر بیماری‌اش شدت دارد که به تعبیر من در حال مرگ است. برای نجات جامعه رسانه‌ای و روزنامه‌نگاری، باید با برگرداندن جسارت، شجاعت و حریت خبرنگار، آزادگی‌اش را در یک فضای امن فراهم کرد. وی ادامه داد: لازم است که همه ما، به عنوان کسانی که وقتشان و عمرشان را در این راه گذشته‌اند و با پوست و استخوان این مشکلات را درک کرده‌اند، از طریق اصلاح آیین‌نامه‌ها و قوانین و از طریق اصلاح فضای فرهنگی و امنیتی، فرصت لازم را برای کار رسانه‌ای فراهم کنیم. ما به همین دلیل در انتخابات ثبت‌نام کردیم. حضرتی تاکید کرد: بدین ترتیب سعی می‌کنیم با حضور خود در انتخابات، فرصت لازم را برای گردش آزاد اطلاعات در کشور فراهم کنیم.

منبع : روزنامه ابتکار